O szkole

Gimnazjum nr 1 w Człuchowie zostało powołane Uchwałą Rady Miejskiej w Człuchowie z dn. 1.09.2000 r. Działalność rozpoczęło 1.09.2001 r. w budynku, w którym dotychczas mieściła się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kazimierza Jagiellończyka, a potem Zespół Szkół nr 2. W nowym Gimnazjum pracuje 49 wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. Zajęcia prowadzone są w 32 salach lekcyjnych. Do dyspozycji uczniów są dwie dobrze wyposażone pracownie: chemiczne, pracownia fizyczna, dwie sale komputerowe, czytelnia z dostępem do Internetu, sale do nauki języków obcych, geografii i biologii. Wszyscy uczniowie gimnazjum uczą się dwóch języków obcych: (angielskiego i niemieckiego) w grupach do 15 uczniów, ułożonych według stopnia zaawansowania. Uczniowie Gimnazjum mają możliwość korzystania z gabinetu medycyny szkolnej. Na miejscu funkcjonuje również kawiarenka Łasuch, w której można zaopatrzyć się w napoje, kanapki, owoce, można także zamówić ciepłe dania. W naszym Gimnazjum organizowanych jest wiele ciekawych imprez, które przyciągają uwagę wielu uczniów. Scenariusze tych imprez powstają przy współpracy młodzieży i nauczycieli. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się obchody Światowego Dnia Walki z AIDS, Dzień Teatru, Festiwal Nauki, Święto Matematyki, Dni Ekologii, Święto Wiosny i Dni Europy. Uczniowie pasjonujący się podróżami mają możliwość uczestniczenia w wielu wycieczkach organizowanych przez nauczycieli. Dzięki temu bliskie stają się najciekawsze zakątki naszego kraju oraz niezwykłe miejsca Europy. W Gimnazjum często goszczą artyści, którzy przyjeżdżają z oryginalnymi propozycjami spektakli zarówno edukacyjnych jak i profilaktycznych.  Ogromną uwagę przywiązuje się w naszej szkole do kultury fizycznej uczniów. Dysponujemy dwoma pomieszczeniami do rozwoju sportu – salą gimnastyczną i pełnowymiarową halą sportową. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowują liczne zawody sportowe. Uczniowie zainteresowani sportem mogą rozwijać swoje talenty na miejscu, brać udział w zawodach sportowych na terenie miasta, powiatu jak i województwa. W Gimnazjum organizowane są w każdy pierwszy wtorek miesiąca Dni Otwartej Szkoły. Jest to doskonała okazja dla rodziców do spotkania się z nauczycielami i wychowawcami.