WARSZTATY I WYKŁADY ŻYWIENIOWE W NASZEJ SZKOLE

Lubimy podjadać niezdrowe smakołyki i pić szkodliwe napoje. Czy istnieją jakieś alternatywy np. zdrowych przekąsek? Tego dowiedzieliśmy się na warsztatach przeprowadzonych przez gościa z Gdańska Panią Katarzynę Gałęcką - chemika żywności i dietetyka.

Warsztaty mały na celu pokazać, na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze, jakie dodatki są zdrowe, a jakich należy unikać oraz jak odczytywać etykiety produktów.

Tematyką spotkania był m.in. wykład na temat wzmacniaczy smaku - czym jest glutaminian sodu i 5-rybonukleotydy i jaki mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Napoje energetyczne - czy faktycznie dają nam energię, dlaczego należy ich unikać oraz warzywa, owoce i zioła posiadające moc oczyszczania.

Czytaj więcej: WARSZTATY I WYKŁADY ŻYWIENIOWE W NASZEJ SZKOLE

Wycieczka klasy 1a i 2a

W dniu 16.09.2016 r. w  ramach realizacji innowacji matematyczno-przyrodniczej klasa 1a i 2a miały możliwość poznania funkcjonowania zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Chojnicach,  jak również Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze koło Chojnic.

Dzięki tej wycieczce uczniowie poznali wszystkie etapy oczyszczania ścieków (mechaniczne, chemiczne i biologiczne) oraz sposoby zagospodarowania osadów ściekowych. Oczyszczone ścieki spełniają wszystkie wymogi sanitarne, aby powrócić do obiegu naturalnego. Oczyszczalnia ścieków w Chojnicach wykorzystuje ekologiczne sposoby pozyskiwania ciepła (pompy cieplne) oraz energii elektrycznej (ogniwa fotogalwaniczne).

W Zakładzie Zagospodarowania Odpadów gimnazjaliści mieli okazje dowiedzieć się, jak wygląda proces utylizacji naszych odpadów. Uczniowie zwiedzili sortownię odpadów, halę przyjęć odpadów segregowanych, wagę, kompostownię pryzmową, halę demontażu sprzętu AGD i RTV. Głównymi funkcjami zakładu jest odzysk materiałowy surowców wtórnych, kompostowanie frakcji zielonej i produkcja kompostu, przerób odpadów budowlanych, wyłapanie ze strumienia odpadów komunalnych odpadów niebezpiecznych i przekazanie ich do odpowiednich firm unieszkodliwiających oraz składowanie pozostałych odpadów nie nadających się do powtórnego wykorzystania.

Miło spędzony czas zakończyliśmy wizytą w McDonald’s.

Czytaj więcej: Wycieczka klasy 1a i 2a

Wycieczka do Kaliningradu

W dniach 07-08 września 2016 roku uczniowie z naszej szkoły zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Zamków Gotyckich w Olsztynie na wycieczkę do Kaliningradu. Spędziliśmy cudowne dwa dni zwiedzając miasto i jego zabytki gotyckie. Szczególnie dziękujemy p. Izabeli Narożniak za opiekę nad grupą.

Czytaj więcej: Wycieczka do Kaliningradu

Kumulacja Dobrej Woli

17 września 2016 r. Człuchowskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi, Fundacja Lotto oraz uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Jagiellończyka zapraszają wszystkich śmiałków do oddawania krwi, rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku czy po prostu podziwiania umiejętności klas ratowniczych naszego Gimnazjum jak i zawodowych strażaków PSP Z Człuchowa.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji, bo każda okazja jest dobra by oddając cząstkę siebie pomóc tym, którzy tego potrzebują.