REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE

02.04.2017 r. – 05.04.2017 r.

Czytaj więcej: REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE

„Święto liczby PI"

Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia.

Święto Liczby Pi obchodzone jest na świecie od 1988 roku. W Polsce na wielu uczelniach wyższych, w szkołach średnich i gimnazjach organizowane są różnego rodzaju imprezy, które mają na celu popularyzację matematyki. Te wydarzenia skupiają się wokół nieprzypadkowej daty: 14 marca. Data ta, zapisana w postaci 3.14 odnosi się do pierwszych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

W tym roku  „Święto Liczby π” odbyło się również w Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Jagiellończyka w Człuchowie. Zorganizowana uroczystość  miała charakter apelu połączonego z rozgrywkami klasowymi. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom praktycznego zastosowania liczby π, pogłębienie wiedzy na jej temat, pokazanie „innego oblicza” matematyki oraz przekonanie uczestników, że przedmiot ten to nie tylko trudne i żmudne zadania, ale może to być duża porcja humoru i zabawy.

Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli prezentację o liczbie π. Dowiedzieli się, że liczbę tę można zagrać. Wysłuchali z dużym zaskoczeniem i zachwytem jej brzmienia.  Mieli okazję wysłuchać wyrecytowanego  wiersza pt. „Liczba Pi”. No, a potem się zaczęło. Na scenę wkroczyli uczniowie z klasy 3d i 2a, z występem kabaretowym pt. „ Wybory Miss Obrotówki”, którzy zgromadzonych gości rozbawili do łez swoimi strojami oraz zdolnościami aktorskimi.

Czytaj więcej: „Święto liczby PI"

English - my magic key to the world

Nasza szkoła rozpoczyna właśnie udział w projekcie międzynarodowym eTwinning pt.: "English- my magic key to the world",  którego głównym celem jest komunikacja w języku angielskim. Wspólnie z uczniami ze szkół  z Hiszpanii, Austrii oraz Słowacji będziemy nawiązywać kontakty, by  w przyszłości doprowadzić do wymiany uczniowskiej.  Osoby zainteresowane, chcące uzyskać szczegółowe informacje,   proszone są o zgłaszanie się do p. K. Kęska do sali 57

Czytaj więcej: English - my magic key to the world